Doğru Bilinen Yanlışlar

Daha öncelerde hep belirttiğimiz gibi yapılan işlerde doğru malzemeyi iyi tanımamamızın ve kullanamamamızın getirdiği sıkıntıları zaman zaman herkes yaşamaktadır. Ayrıca fiyat rekabeti adına alternatif ürünlere yöneldiğinde karşılaşılan sorunlarla ilgili ürünlerimizi biraz daha tanıtmanın önemini hatırlıyoruz. Bu yüzden doğru bildiğimiz yanlışları paylaşmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

İlk 2000’li yıllarda Megalight (dönerpano) uygulamalarında kullanılmak üzere LAHNPAPER firmasından getirdiğimiz PRETEX kâğıtlarımız yıllardır sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Fakat ürünlerimizi daha iyi anlatabilmek için bazı farklılıklarından bahsetmek isterim; Eski adı FIBERMARK veya NEENAH PAPER olan firmanın adı LAHNPAPER olarak, yeni yatırımcı firma tarafından değiştirilmiştir. Fakat PRETEX kâğıtlarımız, sürekli geliştirilmiş yeni ürünleri ile yıllardır aynı kalitede beklenilen amacı karşılama yeterliliği ile mükemmelliğinin seviyesinde olduğu yıllardır herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

PRETEX kâğıtlar, 120 gr/m2 ağırlığında ve içeriğinde %80 seluloz ile %20 sentetik elyaf yani özel fiber içermektedir. Bu fiberin elyaf bazlı olması, sıcaklığa, neme ve yanmaya karşı dirençli olmasını sağlamaktadır. Bu kâğıtların özelliği dışında kullanım alanları da önemli bir konudur. Işıklı bir alana yerleştirilen PRETEX kâğıtlar, homojen dağılım olduğundan dolgu maddelerini göremezsiniz. Böylece imajın netliğini kaybetmesini önlemiş olursunuz. Ayrıca görseller makara sistemine sarılmakta ve sarım sırasında kırışma yaşanmamaktadır.

Bu bilgileri paylaşırken doğru bildiğimiz yanlışlar olduğunu kısaca belirtmek isterim. Özellikle Megalight (dönerpano) uygulamalarında kullanılan alternatif ürünlerde, ağırlığı kalitesinin göstergesi olmadığını, dolgu maddelerin ve elyaf dağılımının imaj netliğini bozduğunu ve uygulama alanı içerisindeki nem ve yüksek sıcaklığın kağıdı kırıştırma gibi problemlerle karşılaşılabilmektedir.

Bu yüzden; KALİTE KİMSE BAKMADIĞINDA DAHİ DOĞRU OLANI YAPMAKTIR.