Met Etiket / Ersin Kibar: “Önümüzdeki ayların sektöre yeniden iş hareketliliğini getirmesini umuyoruz”

Ersin Kibar: “Met Etiket, son yıllarda özellikle çevre dostu ve geri dönüşüm sağlayan sürdürülebilir ürünler konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle kurumsal firmaların yakın zamanda isteyebilecekleri FSC belgelendirmemizi taşımanın mutluluğunu şimdiden yaşıyoruz. Bu da bizim hem çevreye hem de insan sağlığına verdiğimiz önemi göstermektedir”

Pandemi sonrası değişen dünyaya hızlı bir şekilde ayak uydurmayı başaran işletmelerin başında Met Etiket geliyor. Bu süreçte Met Etiket, doğru verilen kararlarla, sıkı ve uyumlu çalışma ekibi ile müşterilerinin bu zor süreci atlatmasında gayret göstermeye devam etmekte. Met Etiket’ten Ersin Kibar, son dönemde gerçekleştirdikleri projelerle ilgili Dijital Teknik dergisinin sorularını yanıtladı.

Pandemi koşulları nedeniyle birçok yatırım ertelendi. Bu nedenle 2021 yılının endüstriyel reklam ürünleri ve dijital baskı teknolojileri açısından daha hareketli geçmesini bekleniyor. Sizin bu anlamda düşünceleriniz nelerdir? Size göre hareketlilik başladı mı?

Ersin Kibar: Pandemi koşullarının başlamasından itibaren şirketler geçen yıl, yatırım harcamaları ve operasyonel giderlerdeki artışı minimize edilmesi için gerekli aksiyonları almışlardı. 2021 yılının başlaması ile birlikte ertelenen yatırımlarda, talepler oluşmaya başlamış ve hayata geçirilmesi için umut oluşmuştu fakat gerek hammadde fiyatlarındaki artış,  gerekse nakliye konusunda yaşanan sıkıntılar ve artan vaka sayıları ile birlikte yatırımların yavaşlamasına sebep oldu. Salgının seyrine ve aşılamaya ilişkin gelişmelere göre yaz aylarından itibaren genel olarak ekonomik normalleşme veya toparlanma süreci ile birlikte yatırımların yeniden başlayıp sektöre daha fazla hareketlilik getireceğini tahmin etmekteyiz.

Değişen arz – talep dengeleri çerçevesinde 2021 yılı itibariyle daha çok hangi ürün gruplarına ilginin artacağını düşünüyorsunuz?

Ersin Kibar: Geçen yıl pandemi sürecinde yaşanan talepteki azalışlar etkisini, doğrudan arzda düşüş ve akabinde işgücünde azalma ve maliyet artışı olarak gösterdi. Bu yıldan itibaren daha iyi arz ve talep dengesi ile yaz aylarından sonra; belirsizlikler, ürün fiyatları, teslim süreleri ve tedarik sıkıntısı azalacak ve şirketlerin yüksek hizmet düzeyleri artacaktır. Bu çerçeveden baktığımızda tüm sektörler dijitale doğru yol almaya devam edecektir. Dijital tekstil makineleri, Dijital UV makineler, baskı sonrası tamamlayıcı ürünler yatırımlar konusunda ön planda olacaktır. Sektörün yüksek talep göreceği mevcut ürünler dışında tekstil bazlı ürünlere de talepler artacaktır. Çevre dostu ve insan sağlığının ön planda olduğu ürünleri de sektörde göreceğimizi umuyorum.

Met Etiket olarak malzeme noktasında ürün portföyünüze yenilikler kattığınızı görmekteyiz. Okuyucularımız için malzeme grubunda yer alan ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ersin Kibar: Mevcut ürün gruplarımız dışında 2021 yılında farklı ürünlerle ön plana çıkmaya devam ediyoruz. Son iki yıldır büyük yol katettiğimiz ve sektörde tercih edilen bir ürün olan Duotex Lightbox Kumaşları ve yaz ayı itibari ile satışlarına başlayacağımız DuoWall Tekstil Bazlı Duvar Kâğıtlarına şimdiden büyük ilgi gösterilmektedir. Ayrıca Starflex Tabela Brandalarının yıllardır distribütörlüğünü yapmaktayız. Yaz aylarında yeni tabela brandalarını aynı koşullarda daha ince ve fiyatı uygun şekilde pazarda göreceğinizi umuyoruz.

Makine parkurumuzda Expada adıyla ürettirdiğimiz eco-solvent, UV geniş format baskı makinelerimizin satısına devam etmekteyiz. Bununla birlikte gecen senenin sonlarında çok ilgi gören Expa-TEX Toz-Şeker Baskı makinelerimizin yurt içi ve yurt dışı satışlarını ve sarf malzemelerinin tedariğini sağlamaktayız. Bununla birlikte baskı sonrası tamamlayıcı ürünler olan yarım kesim etiket makinemiz, selefon ve laminasyon makineleri ile ilgili satışlarımız devam etmektedir. Ayrıca gecen senenin sonlarına doğru Duvar Kağıdı Kesim makinelerinin satışlarını gerçekleştirmiştik. Bu sene de bu makinelerle ilgili olarak çalışmalarımız devam edecektir.

Kâğıt grubunda iddialı bir şekilde devam ediyoruz. Dünyada sadece bir firmanın ürettiği ve uzun yıllardır Türkiye’de sadece Met Etiket’in distribütörü olduğu ‘Pretex’ Arkadan ışıklı Döner Pano Kâğıtları (Megalight Kâğıdı) sektörün yanlış bildiklerini düzeltmeyi ve doğru ürünün doğru kullanıcıyla buluşmasını hedefliyoruz. Pretex ürünlerinin alternatifleri çıktı ama onların çok tutarlı olmadıklarını gözlemliyoruz. Blueback (Billboard) kâğıdımız ve yine distribütörü olduğumuz Vilaseca marka raket kağıdı (City light paper) ile devamlılığı sağlamaktan taviz vermiyoruz.

Kendi markamız olan kalite çizgisini koruyarak ürettirdiğimiz M-Flex ürünlerinde düşük gramaja sahip lamine vinil ve standart 400gr lamine viniller, arkası siyah, çift taraflı, dökme ve mesh gruplarını da müşterilerimize sunmaya devam ediyoruz.

Kendinden yapışkanlı ürün grubunda; doğa dostu yapışkan özelliğine sahip ekonomik baskı folyolarında Portekiz menşeli DECAL ürünlerini, kesim folyolarında yıllardır distribütörlüğünü yaptığımız MACtac firmasının ürünlerini, Avrupa standartlarında üretim yapan bir firmanın ürünlerinden EUNOMIA ekonomik baskı folyosunu ve VESTAWAY One Way Vision ürünlerini tedarik etmekteyiz.

Türkiye’de tek yetkili distribütörü olduğunuz Starflex markalı ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Ürünlerin kullanım alanları ve kullanıcıya sağladığı avantajlar hakkında bilgi verir misiniz?

Ersin Kibar: 2005 yılından beri Türkiye’de G.Kore menşeli Starflex firmasının tek yetkili distribütörlüğünü yapmaktayız. Türkiye’de tabela germe brandalar denildiğinden ilk akla gelen isim 680 gr. Starflex SF-500 ve SF-1000 serisidir. Kalitesi, saydamlığı ve yüzey parlaklığı sayesinde kurumsal firmalar tarafından en çok tercih edilen ürünlerinden biridir. Halen devam eden projelerde son yıllardır Starflex SF serisi ışıklı tabela vinili ve onunla uyumlu translucent folyo kullanım satışları devam etmektedir. Starflex ürünlerinin kendi logosu ile aynı adı taşıyan diğer ürünlerle karıştırılmaması için özen gösteriyoruz.

Starflex SF Tabela Brandaları, malzemenin dayanıklılığından dolayı içine sedef parçacıkları katılarak ışık geçirgenliği sağlandığından açık hava reklamcılığındaki ışıklı tabelalarda kullanılmaya başlanmıştır. Böylece geniş ebatlı ve uzun metrajlı panoların vazgeçilmez zemin malzemesi olmuştur.  Zemin malzemesi olarak kullanılan akrilik tabakaların sınırlı olan ebatlarından dolayı ek yapma zorunluluğu ve de geniş ve uzun panolarındaki kırılganlığı totem uygulamalarında 15m gibi bir yükseklikte olan kasetin maruz kalacağı rüzgâr basıncına dayanmaması gibi nedenlerden dolayı branda kullanımı artmıştır. Starflex SF-500 ve SF-1000 müşterilere bu konuda avantajlar sağlamaktadır. Son zamanlarda müşterilerimizin taleplerini de göz önünde bulundurarak, SF-500 serisinin daha ince gramajını rekabetçi koşullarda yaz aylarında piyasaya sunmayı hedefliyoruz

Duotex dijital baskı kumaşlarının da pazarlama faaliyetlerini yürütüyorsunuz. Dijital baskı kumaşları pazarına ilgi nasıl? Bununla birlikte Duotex markası bu anlamda ne gibi ürünler sunmaktadır?

Ersin Kibar: Hızla büyüyen dijital kumaşa baskı pazarında kumaş malzemelerin tüketimi ve ışıklı kasalar yoğun bir şekilde artmaktadır. Özellikle DUOTEX, Met Etiket firmasının lokomotif ürünleri arasında yer almaktadır. Dijital tekstil baskı kumaşları, arkadan aydınlatmalı büyük ışıklı kutular (lightboxes) için homojen dağılım sağlar ve renkli yoğun baskılarda mükemmel canlılık özelliğine sahiptir. 135 ve 195 gr seçeneği,  5,05 metre genişliği ile pazarın en kaliteli ürünü olarak UV, Latex, Solvent, Eco-Solvent baskılı uygulamalarda yüksek performans göstermektedir. Dış mekân hava koşullarına uygun olarak kolaylıkla katlanabilen, kırışıklık yapmayan, B1 yanmazlık sertifikasına sahip, su geçirmeyen, PVC içermeyen üstün özellikli bir üründür.

Ayrıca yakın zamanda dekorasyon sektöründe farklı dokulara sahip ve fonksiyonellik de sunan DUOTEX markasının alt ürünlerinden DuoWall Tekstil Bazlı Duvar Kâğıtlarının satışına başlayacağız. Duowall, tek tarafı kaplamasız kumaş yapılı olduğundan, tutkalın kumaş ve duvarla birleşmesine izin verir ve daha sonra kumaş duvardan çok kolay ayrılabilir. Çizilmeye karşı dirençli ve UV, Latex, Solvent, Eco-Solvent baskılı uygulamalarda mükemmel canlılık sağlamaktadır.

Önümüzdeki dönemlerde, özellikle hastane gibi ortamlarda kullanılan antibakteriyel kumaş çözümleri; kalabalık ortamlarda ses izolasyonu sağlayan farklı alternatifleri sektöre kazandırmayı düşünüyoruz. Bunlar Avrupa’da yeni gelişmeye başlayan çözümlerdir. Biz de bu noktada katma değer yaratabileceğimizi düşünüyoruz.

Dijital baskı teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte kullanılan malzemelerde de büyük bir değişim yaşanıyor. Özellikle yaşanan pandemi süreciyle birlikte artık daha fazla çevre dostu ve insan sağlığı ön plana çıktı. Sizin bu konuda kullanıcılara vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ersin Kibar: Pandemi sürecinde hepimiz eskisinden farklı yaşamaya başladık. Artık büyük bir değişimle yaşanılan yeni düzen oluştu. Bu bağlamda Türkiye’deki tüm sektörlerin geleceği ile ilgili kısa, orta, uzun vadede pek çok senaryonun konuşulduğunu, tüm senaryolarda kabul edilen gerçeğin ise firmaların çevre ve sağlık koşullarını ön plana alarak planlayacakları düşünülmektedir. Özellikle hizmet sektöründe kullanılan malzemeler yeniden gözden geçirilecek, çevre dostu ürünler ön plana çıkacaktır. İnsan sağlığını da sağlayabilen işletmelerin bu durumdan kazançlı çıkacağını tahmin etmekteyiz.

Met Etiket, iki senedir özellikle çevre dostu ve geri dönüşüm sağlayan sürdürülebilir ürünler konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle kurumsal firmaların yakın zamanda isteyebilecekleri FSC belgelendirmemizi taşımanın mutluluğunu şimdiden yaşıyoruz. Bu da bizim hem çevreye hem de insan sağlığına verdiğimiz önemi göstermektedir.

Malzeme seçiminde kullanıcılar hangi kriterlere dikkat etmeli? Doğru ürüne nasıl ulaşabilirler? Bu anlamda tavsiyeleriniz var mı?

Ersin Kibar: Dijitalleşme bu süreçten önce de hayatımızın bir parçasıydı. Ancak pandemi döneminde evden sanal çalışma biçimlerinin ve e-ticaretin önem kazanması bu süreci hızlandırdı. Pandemi boyunca alışkanlık haline dönüşen dijital çalışma ve  tüketim davranışları pandemi sonrasında da birçok sektörde önemli oranda devam edecek. E-ticaret sisteminde çok bilgi kirliliği yaşanmakta, kullanıcıların malzemeye olan güveni kalmamakta veya doğru ürünü yanlış yerde kullanmalarına neden olmaktadır.

Kullanıcıların gerek internet üzerinden gerekse tedarikçi firmalardan direkt alacakları ürünlerin doğru ürün olduğuna emin olmaları için iyi analiz etmeleri ve ürün açıklamalarını detaylı şekilde incelemelerini öneriyoruz. Özellikle rekabetçi sektörlerde kullanıcıların ürünün nerede ve nasıl kullanılabildiği, nasıl avantaj sağladığını öğrenmeleri, gerekirse numunelerle veya örnek görsellerle fikir edinmeleri sağlanabilir.

Bizim ürünlerimizle ilgili tüm detayları, teknik bilgileri, dokümanları web sayfamızda bulabilirsiniz. Yakın zamanda android uygulamalar sayesinde de ürünlerimiz ile ilgili tüm detaylara telefonlarınızla ulaşabilecek altyapı çalışmalarına devam ediyoruz.

Fuarların ertelenmesi yatırımcıların birçok konuda bilgiye ulaşmasını engelledi. Bu sene fuarlara daha fazla ilgi olacağı tahmin ediliyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Ersin Kibar: Koronavirüs salgını döneminde Türkiye’de fuarların sadece yüzde 15’i gerçekleşebilmişti. Bu süreci atlatmaya çalışan fuar organizatörleri sanal fuarlara yönelmişti. Bununla birlikte koronavirüs sonrası yatırımcıların teknoloji kullanımı genişlemiş, özellikle sosyal medya paylaşımlarında büyük bir artış gözlemlenmiştir. Bu sene yapılacak olan organizasyonların gerçekleşeceği tarihteki durumlarına göre daha fazla ilgi olup olmayacağını değerlendirmek gerekir. Bununla birlikte pandemi koşullarının oldukça uzun sürdüğü bu dönemde birçok firma, ürün geliştirme ve yeni üretimler sunmaya hazır hale geldi. Tam normale dönüldüğünde, fuar etkinliklerinde yaşanacak ilginin çok daha iyi ve hareketli geçeceğini düşünüyorum.

Önümüzdeki döneme ilişkin sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ersin Kibar: Pandemi süreci iş süreçlerini derinden etkileyen yeni bir düzeni ortaya çıkardı ve bu sürecin en cok etkilenen sektörlerin başında dijital baskı teknolojileri gelmektedir. Bu süreçte Met Etiket, doğru verilen kararlarla, sıkı ve uyumlu çalışma ekibi ile müşterilerinin bu zor süreci atlatmasında gayret göstermeye devam etmektedir. Önümüzdeki aylarda ekonomik toparlanma sürecinin, sektöre yeniden iş hareketliliğini getirmesini umuyoruz.