MET ETIKET FSC® Sertifikasını Aldı

FSC nedir? 1993 yılında kurulmuş olan Orman Yönetim Konseyi’nin dünya çapında bir organizasyonudur. Forest Orman ürünlerinin etiketlenmesi, orman yönetimi ile ilgili standartların belirlenmesi, belgelendirme gibi görevleri olan kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Kuruluş yeri Almanya’nın Bonn şehridir. Aynı zamanda kurumun merkezidir. Adını da Bonn kentinde uluslararası bir kuruluş olan Forest Stwardship Council’in baş harflerinden almıştır.

Birleşmiş Milletler ve Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün ‘FAO’ raporlarına göre dünya ormanlarının yarısı tahrip edilmekte olup FSC buna tepki olarak kurulmuştur. Vizyonunu uluslararası ormanlarla ilgili karar mekanizması işletmelere ve tüketicilere yön vermek olarak belirlemiştir. Amaçları; dünya çapında orman ürünlerinin doğru kullanılmasıyla ilgili standartların belirlenmesi ve yönetilmesi, kurumların uygunluğunun bağımsız olarak denetlenmesidir.

FSC;

  • Dünyadaki doğal ormanların ve ekolojik yapının bozulmasını engeller,
  • Dünyada tehlikeli olan ve çevreye etkisi çok yüksek böcek ilaçlarının kullanımını engeller, risklerini ortadan kaldırır.
  • Ağaçların genetik yapısının değiştirilmesini engeller,
  • Ormanların azalmasını engeller ve orman ürünlerinin tüketimini kayıt ve kontrol altına alır,
  • Dünyadaki orman bölgelerinde yaşayan yerli halkın haklarına saygı oluşturur,
  • Yılda en az bir kere sertifikalı organizasyonların uygunluğunu kontrol eder.

FSC Belgesi’nin Amacı

  • Kereste ve bunun dışındaki orman ürünlerinin; ormanın verimliliğine, biyolojik çeşitliliğe ve ekolojik süreçlere zararsız bir şekilde elde edilmesi,
  • Ormanlara yönelik yapılan her türlü müdahalenin, kar amacıyla yapılmasında bulunduğu ekosistemi ve toplumun dengesini bozmayacak derecede olması,
  • Halkın uzun süreçte orman ve orman ürünlerinden fayda sağlayacağı, fakat bu ürünlerin sürdürülebilir kullanımını destekleyen uzun zamanlı yönetim planlarına da katılımda bulunacağı sistemlerin kurulması.

Sosyal sorumluluk çerçevesinde doğaya ve çevreye verdiğimiz önem niteliğinde bu bilinç ve duyarlılığın içinde yer almak istediğimizden Met Etiket olarak Türkiye'de FSC sertifikasına sahip firmalardan biri olmuştur.

MET ETIKET FSC için tıklayınız.